Klient indywidualny
Klient indywidualny
Klient biznesowy

Zebranie grupy roboczej przy EACB przedstawicieli sektora banków spółdzielczych w Unii Europejskiej. Reprezentantem Krajowego Związku Banków Spółdzielczych był dr Michał Król, Prezes Zarządu MBS w Mikołowie

25 listopada 2019

 

W dniach 19 – 20 listopada w Paryżu odbyło się dwudniowe zebranie grupy roboczej przy EACB, w którym uczestniczyli przedstawiciele sektora banków spółdzielczych w Unii Europejskiej. Reprezentantem KZBS był dr Michał Król, Prezes Zarządu MBS w Mikołowie. Przewodnim tematem była problematyka członkowska w europejskiej bankowości spółdzielczej.

Podczas pierwszego spotkania, zorganizowanego w siedzibie Crédit Mutuel, prowadzonego przez Hervé Guider’a – Menedżera Generalnego EACB, omówiono sprawy  członkowskie w poszczególnych krajach tj. m.in. we Francji, Luksemburgu, Szwajcarii, Włoszech, Holandii, Danii oraz Polsce. Podsumowując tę sesję, pomimo występujących wielu różnic w sektorze europejskiej spółdzielczości, część problemów jest podobna niemal we wszystkich krajach. Jak się okazuje, starzejąca się baza członkowska, trudności z aktywizacją członków, a także względnie wysokie C/I, to zagadnienia, z którymi mierzą się nie tylko polskie bs-ów.

Następnego dnia, na paryskiej Sorbonie miała miejsce konferencja EACB, w której oprócz przedstawicieli banków, w tym KZBS, udział wzięli reprezentanci świata nauki. Obrady te były doskonałą okazją do wymiany poglądów pomiędzy praktykami oraz naukowcami, specjalizującymi się w bankowości spółdzielczej. Ciekawe obserwacje, w tym prof. Erica Lamarque’a z Sorbony, dra Erica Meyera z Uniwersytetu w Muenster jak i dra Przemysława Piaseckiego z UE w Poznaniu, dotyczyły zwłaszcza nowych wyzwań i trendów w europejskiej bankowości spółdzielczej. Podczas konferencji, omawiano również kwestie wydajności ekonomicznej i społecznej banków spółdzielczych.


Zobacz pozostałe aktualności