Klient indywidualny
Klient indywidualny
Klient biznesowy

Panel dyskusyjny „Co sześć głów myśli o przyszłości IT”, z udziałem Wiceprezesa Zarządu Mikołowskiego Banku Spółdzielczego w Mikołowie Arkadiusza Kurasza

9 grudnia 2019

Jak zmienia się technologia i model dostarczania usług informatycznych – zastanawiali się uczestnicy panelu dyskusyjnego „Co sześć głów myśli o przyszłości IT”, jaki w ubiegłym tygodniu odbył się w Katowicach podczas konferencji Meet IT organizowanej przez Grupę 3S (grupa Play - P4). Uczestnicy dyskusji wyselekcjonowali najciekawsze i najważniejsze ich zdaniem zjawiska, jakie mogą zmienić cyfrowy świat oraz usługi informatyczne w najbliższej przyszłości. Najczęściej wskazywano rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji oraz nowe możliwości, jakie da nowoczesna komunikacja w sieciach 5G. Punktowano jednak więcej trendów.

Jednym z panelistów był Wiceprezes Zarządu Mikołowskiego Banku Spółdzielczego w Mikołowie Arkadiusz Kurasz, który wskazał, że nie obawia się tzw. SZTUCZNEJ INTELIGENCJI i stwierdził, że „poradzimy sobie także z tym problemem. Bez ludzi nie byłoby ani cyberbezpieczeństwa, ani cyberzagrożeń. Maszynom można zaimplementować sprytny algorytm, ale nie nauczy się ich marzyć, co jest jednym z czynników rozwoju i innowacji. To potrafią tylko ludzie.”

Wiceprezes Arkadiusz Kurasz odniósł się także do nowej technologii 5G podkreślając, iż w jego ocenie będzie to „rewolucja na miarę pojawienia się na rynku iPhone’a. 5G niesie, w ocenie Prelegenta możliwości, jakich dzisiaj jeszcze sobie nie wyobrażamy. Nasi gospodarze oraz ich nowy właściciel to jednostki bardzo kreatywne, które w swoim czasie wiele zmieniły na rynku. Z perspektywy systemów bankowych 5G da zupełnie nowe możliwości w stosowaniu biometrii, a więc zupełnie nowe metody bezpiecznej autoryzacji dostępu i transakcji. Klient chce, żeby było szybko i wygodnie, a ja (jako Bank) muszę myśleć o tym, żeby było bezpiecznie i stabilnie. Pan Wiceprezes Arkadiusz Kurasz dodał także, iż  wdrożenie dyrektywy PSD2, która (między innymi) standaryzuje interfejsy API systemów bankowych, tym samym Banki staną szeroko otwarte na współpracę z innymi podmiotami, co oznacza niewyobrażalny potencjał nowych usług. To już w jakiejś mierze się dzieje. W Chinach biometryczne systemy pozwalają dokonywać płatności poprzez rozpoznanie twarzy i umożliwiają blokowanie dostępu do komunikacji publicznej osobom z różnych powodów niepożądanym. Rozwój takich technologii otworzyłby drogę do popularyzacji sklepów bezobsługowych, gdzie dzisiaj autoryzacja klientów jest dosyć skomplikowana i mało wygodna oraz całkowicie unowocześni i przyspieszy transakcyjne. Ponadto wskazał, że ta technologia wpłynie także istotnie na rynek usług medycznych i możliwość monitorowania i reakcji na zachowania i zdrowie pacjentów. Nowoczesne przetwarzanie danych na potrzeby takiej autoryzacji biometrycznej mogłoby się odbywać w bezpiecznej warstwie sieci 5G.


Zobacz pozostałe aktualności